“ Бян бир орман къзъ гьордюм/Видях една горска девойка
Дору сьоле орман къзъ”/Кажи ми истината, горска девойко /самодива/"
Елате при нас, за да се насладите на местния фолклор, който представлява голяма част от историята на с.Борино запазена предимно в песни и танци. За съхраняването и развитието на фолклора на боринци допринасят двата фолклорни състава – Група за автентичен фолклор и Детски танцов фолклорен ансамбъл “Боринче”.
От дълги години в село Борино съществува фолклорна група, неин ръководител е Магистъра по музика г-жа Енгюл Бачкова. Участниците са самодейци от селото, които обичат да пеят и съхраняват традициите и обичаите на родния край. Групата наброява около 25 души от различни възрасти. Репертоарът на групата включва български родопски песни изпълнени в съпровод на родопска каба гайда. Изпълняват се и фолклорни образци и от други краища на страната. Освен това групата издирва и пресъздава песни и обичаи на турското население в селото. По този начин се изразява модела на етническа толерантност съществуващ от дълги години в село Борино. Допълването на тази хармония се осъществява от Детски фолклорен танцов ансамбъл “Боринче” с художествен ръководител Севдалина Сергеева Онбашиева. Ансамбъла се състои от 80 танцьори, от различна възраст от осем /8/ до шестнадесет /16/ години.
Групата за автентичен фолклор има участия както в България, така и извън страната. Фолклорната група през май месец на 2003 година участва на фестивал в Турция в град Измир. През март 2005 г. на петият национален фолклорен конкурс “Орфеево творчество” в гр. Стара Загора се класира на второ място в раздел за автентично пеене. Издадоха самостоятелен диск с 10 образци от песенния фолклор на Борино.
Ансамбъл “Боринче” през 2002 г. получи покана за участие в Международен фестивал в Унгария и бе класиран на 4 -то място от 26 състава.
Пресъздадените от тях песни и танци носят своята богата символика, която кара човек от дете да заживее с техните достойнства, да бъде носител и продължител на народните традиции.
Галерия
|